Månadens Utgifter Januari

31 Januari
Månadens utgifter – Januari
Totalt: 27 429 kr
Vi har vart lite dåliga på att uppdatera med månadens utgifter men det är något vi ska bli bättre på igen så här kommer årets första! Så nu tänkte vi summera januari med en liten återblick på vad vi haft för utgifter under månadens gång.
Vi har flera kontinuerliga utgifter och vi kämpar varje dag för att få ihop allt och för att kunna fortsätta hjälpa katter i nöd. Alla bidrag uppskattas enormt mycket. Många bäckar små
Vide och Lilje – 1 014 kr
Cleo och Isa – 5 358 kr
Morris – 5 540 kr
Tanaya – 6 940 kr
Tanya – 1 677 kr
Agria försäkring – 4 600 kr
Övriga Utgifter – 2 300 kr
Små tjejerna Vide och Lilje från vår senaste koloni har fått sina vaccinationer. Lilje fick sin andra medan Vide har fått både första och andra under januari månad. Både är superduktiga i sitt jourhem och Vide som numera heter Bella är en otrolig kelgris. Båda kommer snart söka sina föralltidhem tillsammans.
Cleo och Isa kommer från samma koloni som Bella och Lilje. De har båda nu kastrerats, vaccinerats samt chippats. Då Cleo som är en pojke hade kryptorkism (testikel i ljumsken) fick han i princip undergå en kastrering likt en hona så det blev tyvärr lite dyrare än vad vi hade räknat med. Även dessa godingar kommer snart att söka sina föralltidhem.
Morris stackaren hade rört sig i ett större skogsområde utanför Göteborg när han äntligen uppmärksammades. Snabbt och lätt blev han infångad. Morris hade en ägare som inte ville ha honom tillbaka. Han hade försvunnit efter en dag i nya hemmet och vart hemlös i sex månader. Vi tog över Morris och tog honom till veterinär för hälsokontroll. Man tog alla blodprover samt testades Morris för FIP som var negativt. Alla prover såg bra ut och Morris vilar nu upp sig i sitt jourhem.
Tanaya är vår mamma från senaste kolonin som fick fem bebisar. Igår kastrerades hon och man upptäckte att hon inte mådde bra i munnen. Hela 10 små tänder var man tvungen att dra ut men det stoppar tyvärr inte där så Tanaya är inbokad 20/2 för att åtgärda resterande i munnen.
Tanya som bor med Tanaya är det tyvärr ännu värre för i munnen. Vi får nog helt enkelt kalla det för kaos i munnen och hon har otroligt mycket som behöver åtgärdas och p.g.a. detta kunde man inte göra något under kastrering utan hon är inbokad 20/2. Hon kommer säkerligen behöva dra MÅNGA tänder och det kommer tyvärr bli väldigt kostsamt.
Övriga utgifter är för mediciner, specialmat, allergifoder, sand etc.
Vill man skicka ett bidrag går det bra!
Swish: 123 583 84 53
BG: 5599-1764
Märk med ”månadens utgifter”