Sumi, Elsa, Alvin, Blackie & Tiger

Sumi, Elsa, Alvin, Blackie & Tiger

29 September

Sumi, Elsa, Alvin, Blackie & Tiger söker sina föralltidhem i Göteborg med omnejd

Nu börjar det närma sig för våra små hjärtan att hitta sina alldeles egna föralltidhem.

Det är två olika kullar, födda med en veckas mellanrum, och alla har fått en trygg start i livet efter att deras mammor räddades högdräktiga från det uppmärksammade fallet med en kattkoloni på över 100 katter i Mark. Kattungarna kan flytta efter sin sista vaccination i mitten av oktober och de är vid flytt grund vaccinerade, chippade och avmaskade.

Kattungarna har vuxit upp med mycket kärlek, omsorg och trygghet och har fått utvecklas i sin egen takt. En viktig sak är att ingen av kattungarna adopteras ut som ensamkatt. De ska antingen flytta tillsammans med ett syskon eller till ett hem där det redan finns en snäll, trygg och social kattkompis. De är vana att ha sällskap av andra katter, och vi vill därför att våra små ska få fortsätta ha en kattvän vid sin sida även när de lämnar oss.

Sumi är ett av tre syskon tillsammans med Elsa och Alvin. Hon är en väldigt lekfull liten tjej som gärna busar och kan få för sig att hoppa efter dina ben.  När det kommer till kel och att bli buren är hon fortfarande lite försiktig. Hon behöver få ta saker i sin egen takt, men hon vänjer sig sakta men säkert och gör fina framsteg och kommer säkerligen bli en riktig knäkatt.

Alvin var den minsta i sin syskonskara, men har vuxit upp fint och blivit till en liten gosig björn. Han är busig och lekfull och tycker om att upptäcka och leka, men är precis som sina syskon lite försiktig när det kommer till kel och gos. Han börjar nu lära sig att bli buren och blir allt tryggare med det.

Elsa är en väldigt självgående liten tjej. Hon är duktig på att underhålla sig själv och kan roa sig med sin egen lek, men självklart tycker hon också om att busa med sina syskon. Elsa är den mest försiktiga av dem och är lite blyg. Hon tycker inte om att bli buren och är försiktig med kel, men börjar sakta men säkert vänja sig vid närhet. Och så har hon en alldeles särskild kärlek till mat – Elsa är utan tvekan det största lilla matvraket av dem alla.

Blackie är den äventyrliga, orädda och energiska killen. Han klättrar precis överallt och verkar tycka att hela världen är till för att upptäckas. Han älskar att leka och busa med sina syskon och är samtidigt den mest keliga av dem. Blackie vill gärna vara nära och kan gärna krypa upp i knät och sova en stund.

Tiger är bror till Blackie och har nog lärt sig en hel del av sin storebrors äventyrslust. Han kämpade länge med sin vikt och under en period var vi faktiskt oroliga för om han skulle klara sig. Men Tiger har kämpat på och har nu vuxit till sig fint och är på en bra vikt. Han är en orädd och äventyrlig kille som gärna upptäcker sin omgivning. Han är lagom och går bra att bära.Tiger har ett överbett som behöver hållas under uppsikt. Överbettet kan förbättras när de permanenta tänderna kommer vid ungefär 6–7 månaders ålder. Om överbettet inte rättar till sig kan de nedre hörntänderna i framtiden behöva dras ut. Det är därför viktigt att den som välkomnar Tiger in i sitt hem är införstådd med detta och är beredd att följa upp bettet när han växer.

Alla de här små personligheterna har sin egen historia och sitt eget sätt att vara. Några är framåt och äventyrliga, andra behöver lite mer tid för att våga och känna sig trygga. Det vi söker är inte perfekta hem, utan trygga och kärleksfulla hem där de får fortsätta utvecklas i sin egen takt och där de blir älskade familjemedlemmar för resten av livet. Kanske finns deras framtida familj hos just dig?

Om du är intresserad av någon av kattungarna får du gärna höra av dig och berätta lite om dig själv, hur du bor och vilken kattkompis som väntar hemma – eller om du är intresserad av att välkomna två av våra små tillsammans. Alla kattungarna är försäkrade och försäkringen kan tas över av den nya ägaren när de flyttar.